Sağlıklı Yaşam İçin Herşey


Gluten Nedir ?

Gluten Nedir?

Özellikle çölyak gibi benzer hastalıklarda tüketilmesi sakıncalı olan gluten aslında bir protein. Ancak dönüştüğü formasyon onu bazı insanlar için zararlı hale getiriyor. İsterseniz öncelikle gluten nedir sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım. Daha sonra bu maddenin neden sakıncalı olduğunu açıklayalım. Başta buğday olmak üzere çavdar veya arpa gibi tahılların içerisinde yer alan bu madde prolamin isimli depo protein grubundan bir madde. Aslında saymış olduğumuz tahılların hepsinde farklı isimlendirilen bu maddenin işlevselliği aynıdır. Beslenmemiz için önemli bir bölümünü oluşturan bu tahıllar hiç kuşkusuz pek çok farklı besin olarak sofralarımıza ulaşıyor.

Glutensiz Besin Tüketimi Artıyor

Glutenin oluşturduğu bu sorunlar tespit edildikten sonra artık glutensiz besin arayışı bu çerçevede başlamış oluyor. Dilerseniz bu noktada glütenin neden bir sorun oluşturduğu konusuna açıklık getirelim. Bu madde sindirim sisteminde eritilirken birbirine yapışan proteinler sorunun başlangıç noktasını oluşturuyor. Çünkü bu erime bir sıcaklık ve kimyasal reaksiyon neticesinde ortaya çıkıyor ve birbirine bağlanan proteinler elastiki bir yapı oluşturuyor. Ortaya çıkan bu elastiki yapı özellikle bağırsaklarda önemli düzeyde tahribat yapıyor ve çölyak hastalığı gibi hastalıklarda önemli düzeyde sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Dolayısıyla bu hastalığa sahip olanların gluten içeren gıdalardan uzak durması gerekiyor diyebiliriz.

Glutensiz Ürünler İçin Web Sayfamızın Hizmetlerinden Yararlanabilirsiniz

Elbette bu sorunları aşmak üzere artık gutensiz ürünler de imal ediliyor ve sayfamızdan bu anlamda yararlanabilirsiniz. Sözgelimi sitemizden glütensiz ve yağı azaltılmış bisküvi satın alabilirsiniz. Tabi bisküvi kategorimiz çok geniş bir yelpazeye sahip ve benzer çok sayıda ürünümüz bulunuyor. Kakaolu Mini kek, şekersiz pirinç patlağı, hindistan cevizli Bar veya galeta gibi ürünleri yine web sayfamız üzerinden siparişle satın alabilirsiniz. İzninizle kısaca sipariş süreci hakkında da sizleri bilgilendirelim. Satın almak istediğiniz ürün veya ürünleri sepete ekledikten sonra bilgilerinizi kaydettiğiniz kayıt ol seçeneği veya “üye ol” seçenekleri arasında bir tercih yapıyorsunuz. Daha sonra alışverişi tamamla butonu üzerinden siparişinizi oluşturduktan sonra ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz ve artık ürününüz sizlere ulaşmak üzere yola çıkıyor. Ayrıca hijyenik koşullarda paketlenen ürünler steril bir şekilde sizlere ulaştırılıyor. Umuyoruz ki gluten nedir sorusuna yanıt aradığımız yazımız faydalı olmuştur efendim. Esenlikler diliyoruz